مطالب تصادفی
1,572 views

حُسن جویی و تعریف از مشتری

  یکی از کارهایی که ما به‌عنوان فروشنده، زمانی که مشتری به فروشگاه ما وارد می‌شود به‌منظور به‌اصطلاح یخ‌شکنی می‌توانیم انجام دهیم حُسن جویی کردن از مشتری است که تأثیر بسزایی بر روی برداشت اولیه مشتری از ما دارد چرا که مغز عاطفی مشتری را درگیر می کند. حسن جویی یعنی یافتن یک خصوصیت مثبت در مشتری و بیان آن. توجه داشته باشید که حسن جویی دارای اصولی است که با چاپلوسی و تملق یک فرق عمده دارد و آن بیان دلیل آن چیزی است که ما به‌عنوان حسن جویی به مشتری می‌گوییم.

  اصولاً حسن جویی صحیح باید از سه اصل پیروی کند. اول اینکه تعریف ما از مشتری باید با اسم آن شخص شروع شود. (قبلاً در خصوص بردن نام مشتری اصولی را ذکر کردیم). دوم آنکه تعریف کنیم و سوم اینکه دلیل تعریف را ذکر کنیم و فراموش نکنیم که تعریف بی‌دلیل تنها چاپلوسی است.

  به‌عنوان مثال: آقای کریمی، شما بسیار شخص شیک‌پوشی هستید چون کت‌وشلوارتان بسیار برازنده شماست.

حُسن جویی از شخص بی حُسن!

  در اینجا ممکن است این سؤال پیش بیاید که اگر مشتری ما هیچ حسنی نداشت چه؟ از چه چیزش تعریف کنیم؟ در پاسخ به این سؤال توجه شما را به داستانی از حضرت عیسی جلب می‌کنم.

  حضرت عیسی با یارانشان از جایی رد می‌شدند که لاشه متعفن یک سگ نظرشان را به خود جلب کرد. هرکدام از یاران حضرت عیسی کلامی در مذمت و نکوهش آن صحنه بیان کرد. یکی گفت چه بوی متعفنی. دیگری گفت چه صحنه زشتی؛ اما حضرت عیسی فرمودند این سگ چه دندان‌های تیز و سفیدی داشت؛ بنابراین اگر انسانی باعزت‌نفس بالا باشیم از یک سگ مرده متعفن هم می‌توانیم تعریف و حسن جویی کنیم چه رسد به حسن جویی از اشرف مخلوقات.  بنابراین در حسن جویی از مشتری به هیچ عنوان خساست به خرج ندهید و از کاهی کوهی بسازید تا مشتری احساس برتر بودن پیدا کند و شما را دوست خود به حساب آورد. 

Follow مدار مشتری on
انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دانلود رایگان 30 صفحه از کتاب
با تکمیل فرم زیر 30 صفحه از کتاب "مشتری دوره گرد" را در ایمیل خود دریافت نمایید...
تحول کسب‏‏ و کار
فروش خود را دگرگون کنید
فنون ارتباط با مشتری
فنون ارتباط با مشتری را بیاموزید
خلاقیت
مشتریانتان را شگفت زده کنید
بی همتایی
در حرفه خود بی رقیب شوید
با تشکر، شما هم اکنون عضو خبرنامه وب سایت مدارِ مشتری می باشید
دوست عزیز و گرامی، 30 صفحه اول کتاب مشتری دوره گرد به ایمیل شما ارسال شد! برای دانلود همین الان به ایمیل خود مراجعه کنید...
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
تخفیف 40 درصدی محصول ارتباط تلفنی با مشتری