مطالب تصادفی
3,021 views

دوستی با مشتری-قسمت اول

دوستی با مشتری

  تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی بین میزان عزت‌نفس فروشنده و ارتباط او با مشتریانش وجود دارد. چراکه کسی که خودش را دوست دارد و به خودش احترام می‌گذارد دیگران و ازجمله مشتری را هم دوست خواهد داشت و به او احترام خواهد گذاشت و دوستی با مشتری را در سرلوحه ارتباطات خود با مشتری قرار خواهد داد و در مقابل، مشتریانش هم با او احساس صمیمیت خواهند کرد و با او ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

اجازه بدهید در ابتدای این بحث سؤالی از شما بپرسم. یک دوست واقعی چطور است؟

  1. قابل اعتماد است

  با مشتری همان‌گونه برخورد کنید که با دوست واقعی خود برخورد خواهید کرد. واضح است که در فروش به دوست خودمان بیش از آنکه به سود فکر کنیم قصدمان مشاوره دادن به اوست. چرا؟ چون پیش خود می‌گوییم من بعداً با این شخص چشم تو چشم خواهم شد و از این رو واقعیت را به او خواهیم گفت.

  پس با مشتری واضح و با اطمینان سخن بگویید؛ حقیقت را بگویید حتی اگر در کوتاه‌مدت فروش شما را کاهش دهد. بیشتر در نقش یک مشاور ظاهر شوید تا یک فروشنده. اگر حقیقتاً کالای شما مناسب آن مشتری نیست فروشگاه و یا شخص دیگری را به او معرفی کنید. در این صورت خریدار کالا، شما را دوست  و خیرخواه خود می‌داند و نه‌تنها دوباره به فروشگاه شما باز خواهد گشت بلکه خدمات شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی و پیشنهاد خواهد کرد و این یعنی “دوستی با مشتری”.

  1. هرگز اسم و یا اطلاعات ما را فراموش نمی‌کند

  این موضوع مخصوصاً در مکالمات تلفنی بین مشتری و خریدار بیشتر به چشم می‌خورد. بارها برای خود من پیش آمده که با خدمات مشتریان شرکتی تماس گرفته‌ام و اپراتور بیش از یک‌بار اسم یا مشخصات من را در طول مکالمه پرسیده است. قبلاً هم گفته شد که اسم ما هویت ماست و ما به‌طور ناخودآگاه توقع نداریم که کسی بعد از معرفی خودمان به وی، اسم ما را فراموش کند. برای حل این مسئله همیشه یک کاغذ و قلم در کنار تلفن داشته باشید و نکات مهم ازجمله نام مشتری را در طول مکالمه در آن یادداشت کنید.

  1. گوش دادن مؤثر

  نگاه کردن، تکان دادن هرازگاهی سر، داشتن ارتباط چشمی، متمایل شدن به سمت جلو و قطع نکردن صحبت فرد جهت حدس زدن ادامه صحبت، همگی از روش‌های گوش دادن مؤثر به کسی است که با ما صحبت می‌کند. این نکته بسیار مهمی است که حتی اگر می‌دانیم مشتری می‌خواهد در چه مورد با ما صحبت کند هرگز بقیه صحبتش را حدس نزده و صحبتش را قطع نکنیم. باید صبر کنیم صحبت طرف مقابل که تمام شد، بعد از یک ثانیه ما شروع به صحبت کردن کنیم و هنگام صحبت، در ۷۰ درصد موارد به مشتری نگاه کنیم و با او ارتباط چشمی برقرار کنیم.

ازاین‌پس سعی کنید روزی ۳ دقیقه سکوت کنید، سکوت مطلق همراه با خلع فکری کامل؛ یعنی در خلال این تمرین حتی نباید موبایل خود را چک کنیم و یا به مسائل دیگر فکر کنیم. این یک تمرین عالی است برای اینکه خودمان را عادت دهیم وسط حرف دیگران نپریم. این کار ما را به‌طور اعجاب‌انگیزی صبور می‌کند.

 چطور با مشتری یک دوست خوب باشیم؟

  دوستی با مشتری کار عجیب و خارق‌العاده‌ای نیست. به مشتری لبخند بزنیم. به او نشان دهیم که عجله‌ای برای بیرون رفتن مشتری از فروشگاهمان نداریم. زمان ترک فروشگاه، مشتری را مشایعت کرده و از او تشکر کنیم. تمام این‌ها این حس را به مشتری منتقل می‌کند که شما به‌عنوان فروشنده حس خوبی به او دارید و مسلماً این حس در مشتری هم نسبت به شما شکل می‌گیرد و یک ارتباط دوطرفه عالی را رقم می‌زند. با خود بیاندیشید که در کسب‌وکار شما دوست بودن با مشتری به چه معنایی می‌تواند باشد. در طول مکالمه با مشتری دغدغه‌هایش را یادداشت کنید و در فواصل مشخص عیناً آن‌ها را برای مشتری تکرار کنید. تمام تلاشتان را بکنید تا کار مشتری راه بیافتد. دقیقاً شبیه کاری که یک دوست واقعی برای ما انجام می‌دهد.

  یکی از جنبه‌های یک دوستی خوب، توجه به حال و هوای شخص مقابل است. اگر روزی ببینیم دوستمان حال و احوال خوبی ندارد و به‌اصطلاح پکر است چکار می‌کنیم؟ اول به او توجه می‌کنیم ببینیم مشکل چیست و بعد درصدد رفع آن برمی‌آییم. در مورد مشتری هم داستان همین است. سعی کنید خود را با حال و هوای مشتری وفق دهید. از او حسن جویی کنید. اگر مشتری برون‌گرا و هیجانی است شما هم از خود هیجان و شور نشان دهید و اگر تودار و درون‌گراست، شما هم باهمان حال و هوا با او همراه شوید تا مشتری شما را از خودش بداند و احساس راحتی کند.

Follow مدار مشتری on
انتشار توسط 8 تم

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دانلود رایگان 30 صفحه از کتاب
با تکمیل فرم زیر 30 صفحه از کتاب "مشتری دوره گرد" را در ایمیل خود دریافت نمایید...
تحول کسب‏‏ و کار
فروش خود را دگرگون کنید
فنون ارتباط با مشتری
فنون ارتباط با مشتری را بیاموزید
خلاقیت
مشتریانتان را شگفت زده کنید
بی همتایی
در حرفه خود بی رقیب شوید
با تشکر، شما هم اکنون عضو خبرنامه وب سایت مدارِ مشتری می باشید
دوست عزیز و گرامی، 30 صفحه اول کتاب مشتری دوره گرد به ایمیل شما ارسال شد! برای دانلود همین الان به ایمیل خود مراجعه کنید...
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
تخفیف 40 درصدی محصول ارتباط تلفنی با مشتری